DM Pensionist Sydjylland-Fyn er for medlemmer af DM’s Pensionistsektion på Fyn og i Sydjylland, geografisk svarende til Region Syddanmark.
Historie
Afdelingen blev grundlagt som den første af sin art i 2004 under navnet DM-Seniorklub Fyn, idet alle initiativtagerne havde bopæl på Fyn. Efterhånden fandt også DM-pensionister bosiddende vest for Lillebælt vej til klubben.
Med de nye vedtægter inden for DM, der trådte i kraft i 2015, ændrede klubben navn til DM-Seniorer Fyn og blev således en af de fire regionale afdelinger inden for Pensionistsektionen.
Efterhånden kom der flere medlemmer fra Sydjylland til, og det var derfor naturligt at skifte navn igen. På en ekstraordinær generalforsamling den 22. januar 2020 blev det nye navn DM Pensionist Sydjylland-Fyn vedtaget med overvældende flertal.
Målgruppe
DM Pensionist Sydjylland-Fyn henvender sig til pensionister og efterlønsmodtagere, herunder førtidspensionister med adresse i Syddanmark, der samtidig er medlemmer af DM’s Pensionistsektion. Medlemskabet i afdelingen er gratis qua kontingentet.
DMs medlemmer, som er på vej ud af arbejdsmarkedet og over i pension/efterløn, er velkomne til at deltage som gæster i afdelingens aktiviteter i en afgrænset periode. De vil kunne få informationer om afdelingens virke og høre om andre medlemmers erfaringer som pensionister.
Formål
Afdelingens formål er at bevare og styrke det regionale seniornetværk inden for DM gennem primært kulturelle og sociale aktiviteter samt i mindre omfang politiske diskussioner.
Aktiviteter
Afdelingen afholder normalt et arrangement en gang om måneden – dog ikke i sommerferieperioden juni-juli. Vi tilbyder:
- foredrag
- museumsbesøg
- udflugter, herunder sommerudflugter, der finder sted i maj og august måned
- diskussioner om pensionistnetværker
- deltagelse i afdelingens generalforsamling og i juleafslutning.
Det er gratis at deltage for medlemmerne. Arrangementerne afholdes normalt i Seniorhus Odense, Toldbodgade 5, 5000 Odense, kl. 14-16. Før hvert arrangement i Seniorhuset er der mulighed for at tilmelde sig en selvbetalt frokost og mødes med andre medlemmer.
Invitationer til de enkelte arrangementer udsendes til alle medlemmer i DMP Sydjylland-Fyn. Arrangementerne annonceres også på DM Pensionist Sydjylland-Fyns hjemmeside og i kalenderen på DMs hjemmeside. Medlemmerne kan stille forslag til indholdet af arrangementerne, som kan være alt fra politik, kultur i bred forstand til besøg på forskellige seværdigheder og ture ud i naturen.
Medlemmerne er velkomne til at tilmelde en ledsager til deltagelse i de regionale afdelingers arrangementer.
Afdelingens opbygning
I henhold til afdelingens vedtægter ledes det daglige arbejde af en bestyrelse, der mødes efter behov - online eller fysisk, som regel tre gange om året. Generalforsamlingen finder normalt sted i december og efterfølges af en juleafslutning.
Til at dække de løbende udgifter til arrangementerne i de fire regionale afdelinger, får hver afdeling et årligt beløb, der fordeles af DM's hovedbestyrelse i henhold til vedtagne kriterier såsom antallet af registrerede medlemmer i en afdeling.
Kontakt os
Interesserede kan henvende sig til dmpsyd@dm.dk
Se vores arrangementer i 2025
Meld dig ind i din regionale afdeling
Som medlem af DM Pensionist er du ikke automatisk medlem af en af de regionale afdelinger for DM-seniorer. De regionale afdelinger er åbne for alle efterlønnere og pensionister, der er medlemmer af DM.