Analysen kortlægger danske ph.d.-studerendes brug af kunstig intelligens og anvender data indsamlet af DM i forbindelse med DM og den danske ph.d.-forening PAND's undersøgelse af arbejdslivet blandt danske ph.d.-studerende i 2025.
Analysens hovedpointer:
- Mere end 2 ud af 3 ph.d.-studerende anvender kunstig intelligens til at løse opgaver i deres ph.d.-projekt.
- 16. pct. af de ph.d.-studerende er på et institut, hvor der ikke er lavet retningslinjer for AI. Og næsten halvdelen (42 pct.) ved slet ikke, om deres institut har retningslinjer på området.
- Hver tredje ph.d.-studerende mener ikke, at de har de nødvendige kompetencer til at bruge AI i deres forskning. Og kun omkring hver femte har mulighed for opkvalificering på deres institut.