Spring menu over

Tidligere Novo-psykolog til topchef: Du må ikke presse medarbejderne

Nadia1
Af Pernille Siegumfeldt
Del artikel:

Du kommer ikke igennem arbejdslivet uden perioder med uvished, når din arbejdsplads varsler fyringer, omstruktureringer eller andre store forandringer. Nadia El-Salanti, tidligere chefpsykolog i Novo, ved, hvordan du undgår, at ventetiden æder alle dine mentale kræfter.

"Dear Mike at Novo Nordisk, a lot has changed since we last spoke." 

Sådan indledte organisationspsykolog Nadia El-Salanti i august en LinkedI-opslag, adresseret til hendes tidligere chef Mike Doustdar, direktør i Novo Nordisk.

Anledningen var topchefens udmelding om, at Novos medarbejdere skulle arbejde både hurtigere og hårdere i en tid, hvor konkurrencen spidsede til og aktierne faldt.

Udmeldingen kom cirka et år efter at Novo Nordisk - nu bare Novo - havde varslet en gigantisk fyringsrunde med tusindvis af afskedigelser.

En benhård nedskæring, som Nadia El-Salanti selv på daværende tidspunkt var med til at eksekvere i sin egenskab af chefpsykolog i virksomhedens HR-afdeling.

Lang tids uvished kan udløse alt fra irritation og anspændthed til frygt og angst
Nadia El-Salani, cand.psyk. og specialist i arbejds- og organisationspsykologi

Derfor ved hun om nogen, hvor mentalt krævende det er at være medarbejder og passe sit arbejde i en periode med uvished. Netop derfor bekymrede det hende også, at Novos topchef i fuld offentlighed strammede skruen overfor sine ansatte samtidig med, at fyringer og omstruktureringer endnu var i gang.

Det er opskriften på stress, siger Nadia El-Salanti, der i dag arbejder som selvstændig organisationspsykolog.

”For de fleste af os kommer hjernen på overarbejde fra det øjeblik, en stor forandring på arbejdspladsen bliver meldt ud. Og hvis du i forvejen er anspændt eller udmattet, kan en hård udmelding fra topchefen risikere at vælte læsset,” siger Nadia El-Salanti.

Pas dit arbejde

Ingen kommer igennem arbejdslivet uden perioder med uvished.

Måske bliver du fyret. Måske gør du ikke. Måske blive din afdeling nedlagt. Måske får du ny chef, nye kolleger eller helt nye arbejdsopgaver. 
Eller måske slipper din afdeling helt for større forandringer.

I denne omgang.

Du ved ikke, hvordan det ender, når din arbejdsplads varsler omstruktureringer, fyringer eller andre store organisationsforandringer. 

Du ved bare, at du skal gå til møder, planlægge opgaver, besvare mails og overholde deadlines i uger eller endda måneder samtidig med, at en tung uvished hænger over dit hoved.

Organisationer har masser af værktøjer til, hvordan de skal gennemføre forandringer. De har mindre fokus på perioden, der ligger lige imellem, at forandringer bliver meldt ud, til de bliver gennemført, forklarer Nadia El-Salanti.

Hvis dine følelser er i oprør, er det ikke nok at lave vejrtrækningsøvelser
Nadia El-Salani, cand.psyk. og specialist i arbejds- og organisationspsykologi

Mange arbejdspladser overser, hvor mange mentale kræfter, det koster den enkelte medarbejder at takle sine bekymringstanker, samtidig med kerneopgaven også skal passes, påpeger hun.

”Vi reagerer vidt forskelligt. Lang tids uvished kan udløse alt fra irritation og anspændthed til frygt og angst,” siger organisationspsykologen.

Du er ikke sart

Alt for mange virksomheder og organisationer overlader det til den enkelte medarbejder at takle den periode, hvor de bruger kræfter på at regne ud, hvordan deres fremtid kommer til at se ud samtidig med, at de skal passe kerneopgaverne.

Men det må aldrig blive den enkeltes eget problem, advarer Nadia El-Salanti.

"Hvis dine følelser er i oprør, er det ikke nok at lave vejrtrækningsøvelser, have kollegasamtaler eller udtænke dine private overlevelsesstrategier,” siger hun.

Hvis du reagerer med modstand på usikre perioder er det ikke fordi du er sart, pointerer hun.

”Din uro kan blive forstærket, hvis du går alene med bekymringstanker i lang tid og måske sover dårligt. Derfor skal arbejdspladserne sikre, at robusthed er en holdsport, og  ledelsen har en særlig mulighed og et særligt ansvar for at tage medarbejdernes trivsel alvorligt,” siger Nadia El-Salanti.

Novo’s CEO Mike Doustar kvitterede for organisationspsykologens opslag på LinkedIn. Han understregede, at nogle af hans pointer var blevet reduceret til unuancerede overskrifter i medierne. Og at han ikke havde glemt deres samtaler.

Nadia2

Mød Nadia El-Salanti


Den 25. november afholder DM et webinar, hvor Nadia El-Salanti vil holde oplæg om, hvordan vi som ansatte kan navigere i perioder med usikkerhed.

Du kan læs mere og tilmeld dig arrangementet her.