Dækker du jordbrugsteknologer - så har vi brug for din hjælp!
DM DSL har i uge 41 sendt en henvendelse via MitDM til alle jordbrugsteknologer, der er medlemmer af DM DSL. Nu har vi brug for jeres hjælp som tillidsrepræsentanter.
Baggrunden er den løsning, som DM DSL og DM tidligere har orienteret om i forbindelse med, at overenskomstens forhandlingsret for jordbrugsteknologer overgik fra DM DSL til Jordbrugsteknologerne i Danmark (JID) i forbindelse med forliget om OK26.
For at sikre, at DM DSL og DM også fremover kan varetage jordbrugsteknologernes interesser ved de lokale lønforhandlinger, når de er medlem af DM DSL, har vi behov for medlemmernes samtykke til, at der indhentes en individuel overdragelse af den lokale forhandlingsret fra JID til DM DSL.
Når dokumentationen er på plads, kan DM DSL og DM fortsat repræsentere jordbrugsteknologer, som er medlemmer, i de lokale forhandlinger, præcis som vi gør i dag.
Har du jordbrugsteknologer i dit dækningsområde?
Hvis du er valgt som TR for både DM- og DM DSL-medlemmer, eller hvis du har jordbrugsteknologer blandt de kolleger, du repræsenterer, vil vi meget gerne bede dig om at hjælpe os ved at minde dem om at besvare henvendelsen i MitDM.
Jo flere tilkendegivelser vi får ind nu, desto mere smidig bliver de kommende lokale lønforhandlinger. Det giver klarhed om forhandlingsretten og sikrer, at DM DSL og DM har det nødvendige grundlag for at varetage medlemmernes interesser lokalt.
Vi ved, at en besked i MitDM let kan drukne i en travl hverdag, og derfor kan en venlig påmindelse fra den lokale tillidsrepræsentant gøre en stor forskel.
Læs mere her
Vil du vide mere om baggrunden og om, hvordan jordbrugsteknologernes interesser kan varetages fremadrettet, kan du læse mere her:
På forhånd tak for hjælpen. Jeres indsats er vigtig for at sikre et smidigt overgang.