DM’erne i Rigsarkivet er glade for, at de har fået rådighedstillæg. Nogle er dog bekymrede for, om de skal arbejde mere, og det skaber utilfredshed, at ikke alle er kommet med i første omgang.
”Aftalen blev underskrevet i december 2024”, siger Vibe Martens, som er en af tillidsrepræsentanterne for de omkring 100 AC’ere i Rigsarkivet og omkring 80 DM’ere.
Vibe Martens fortæller, at startskuddet til rådighedstillægget var en ny medarbejder, som blev ansat i 2022. Den nye medarbejder havde fået rådighedstillæg i tidligere job, og mente, det var en selvfølge, at hun også skulle have det i Rigsarkivet. Efterfølgende fik flere nye kolleger rådighedstillæg.
”Med udgangspunkt i at flere og flere fik tillægget, var tiden moden til at tage det op igen”, siger Vibe Martens, som fortæller, at ønsket om rådighedstillæg tidligere er blevet afvist. Hun var ikke tillidsrepræsentant dengang, og mener, det kan skyldes, at interessen ikke var så stor.
Vi følte os armeret med det rette skyts, så tiden var moden.Vibe Martens, tillidsrepræsentant i Rigsarkivet
”Det har ændret sig, og det korte af det lange er, at vi følte os armeret med det rette skyts, så tiden var moden. Tillægget skulle som minimum udbredes til dem, der løste de samme typer af opgaver. For det må være fælles for alle”, siger hun.
Hurtig proces
Det gik ret hurtigt, da de først begyndte at tale om rådighedstillæg.
”Helt konkret tog vi kontakt til DM og fik fat på Minna Melgaard, som har været vores repræsentant i hele processen. Vi Indkaldte til AC-klubmøde om, hvad rådighedstillæg er, og hvordan vi forventede, at processen ville blive”, fortæller Vibe Martens, som er glad for, at DM har været med i hele processen.
”Det er ikke drøftelser, vi kunne være løbet med selv. Vi skal jo kunne samarbejde med ledelsen efterfølgende”, siger Vibe Martens.
Både tillidsrepræsentanterne og DM-konsulenten havde forventet, at ledelsen ville fokusere på at drøfte de enheder, som allerede havde medarbejdere med rådighedstillæg, men ledelsen ville gerne nå hele vejen rundt.
”Det kom bag på os, men det er ret fedt, at rådighedstillægget ikke kommer i flere etaper”, siger Vibe Martens.
Rigtig mange DM’ere blev placeret i kategorien generalist og fik rådighedstillæg. Men en enhed og dele af to andre enheder, faldt ikke indenfor kategorien og får derfor ikke tillægget.
”Det er der flere grunde til. For eksempel skyldes det, at HR har talt med enhedscheferne om, hvad medarbejdernes opgaver er, og de er så ikke faldet ind under generalistkategorien”, siger Vibe Martens.
”Det har skabt stor utilfredshed. De kolleger, som ikke får rådighedstillæg, føler sig overset på en ufed måde, og det har ikke bidraget til stemningen”, siger hun.
Hun er uenig i ledelsens beslutning om, at alle ikke skulle have tillæg i første omgang, og tillidsrepræsentanterne har en aftale med DM-konsulenten om at tage det op igen om et års tid.
”Man kan håbe, at der så er skabt større klarhed over det, og at ledelsen i de berørte enheder har set, at det ikke er så farligt med rådighedstillæg”, siger Vibe Martens.
De kolleger, der ikke har fået tillæg er ikke steget i løn, så når de årlige lønforhandlinger om lidt går i gang, er der ekstra fokus på dem.
”Pt. får generalister et større tillæg end specialister, og der er selvfølgelig en interesse i at holde på specialisterne, og derfor er det et klart et fokus i de kommende lønforhandlinger”, siger hun.
Rådighedstillæg er ikke lig med overarbejde
Det kvalifikationstillæg, de tidligere fik i Rigsarkivet var på lige under 3.000 kroner om måneden, og havde svært ved at stige. Rådighedstillægget har derimod en anciennitetstrappe.
Rådighedstillægget er på 3.800 kroner, og lige nu betyder det cirka 800 kroner ekstra om måneden. Nogle medarbejdere er bekymrede for, om de på grund af rådighedstillægget kommer til at arbejde mere, og synes 800 kroner er meget lidt i forhold til ikke at vide, hvordan det bliver brugt i forhold til rådighedsforpligtelsen.
Vi kommer ikke til at pukle for 800 kroner om måneden.Vibe Martens, tillidsrepræsentant i Rigsarkivet
”Her har vores råd været at slå koldt vand i blodet. Inden drøftelserne undersøgte vi omfanget af merarbejde og overarbejde, og der er bestemt nogle, der har haft merarbejde, og nogle har også haft aftaler om ekstrameget merarbejde. Men det gælder slet ikke alle. Så vi kommer ikke til at pukle for 800 kroner om måneden, og det har ledelsen også været åbne omkring”, siger Vibe Martens.
Læs også artiklen Rådighedsforpligtelsen betyder ikke konstant overarbejde
Vibe Martens mener, det er vanskeligt at vejlede om rådighedstillægget og rådighedsforpligtelsen, fordi der er meget omkring tillægget, der ikke er defineret.
”Hvad er de typiske opgaver for en generalist, og hvornår er man det ikke? Der er heller ingen klar definition af, hvornår man er specialist, og det ville altså være et nemmere udgangspunkt, hvis den ene var defineret.
Læs også artiklen Hvornår skal man have rådighedstillæg – konkrete eksempler
En anden ting, hun synes gør det svært at arbejde med, er manglen på en definition af, hvornår rådighedsforpligtelsen kan anvendes.
”Det skaber usikkerhed hos kolleger og mig selv. Det er relativt uklart, og der er ikke særlig meget skrevet ned. Det er sådan lidt gentlemen's agreement-agtigt, så vi kan ikke komme med en klar udmelding om, hvornår rådighedsforpligtelsen gælder”, siger hun.
”Fordi det er så udefineret, er mange bange for, hvordan det kommer til at fungere. Men vi skal ikke arbejde gratis. Overarbejde skal på flekskontoen, så vi kan holde fri på andre tidspunkter. Det mener jeg, vi er enige med ledelsen om”.
5 råd fra Vibe Martens, hvis I overvejer rådighedstillæg
- Tag fat i DM. Især hvis det er en stor arbejdsplads, er det vanskeligt at være alene med den store opgave.
- Kig indad i organisationen. Hvad synes kollegerne? Find ud af i AC-klubben, om det har en gang på jord.
- Undersøg omfanget af merarbejde og overarbejde. Hvis folk i forvejen arbejder meget og får betaling for det, er det ikke sikkert, det kan betale sig.
- Dan dig en stor og bred forståelse af, hvad kollegerne arbejder med. Det ved man som regel i hovedtræk, men der kan være nogle huller.
- Brug dit TR-netværk. Vi har også mulighed for at oprette TR-netværk i DM-regi, og det kunne være en god ide at lave en netværk om rådighed, og bare bruge det generelt.
DM inviterer til onlinemøder om rådighedstillæg
Læs mere om rådighedstillæg
Cardmapr ni / Unsplash