Spring menu over

Flere akademikere går glip af tusindvis af kroner: Nu vil DM have privatansatte på overenskomst

Kopi Af Boganbefalinger

Nye analyser viser, at privatansatte akademikere på overenskomst får højere løn, mere pension og bedre rettigheder. Derfor vil DM styrke overenskomstdækningen.

Det private arbejdsmarked er i stigende grad blevet akademikernes arbejdsmarked. 

I dag får omkring to ud af tre nyuddannede akademikere deres første job i den private sektor, men alt for få privatansatte er dækket af en overenskomst. 

Andelen af lønmodtagere uden overenskomst i Danmark er stigende. Og det udhuler den danske model. 

Derfor er det vigtigt at skabe bedre kollektive rammer på det private arbejdsmarked og styrke overenskomstdækningen. 

Der er mærkbare fordele ved at være på en overenskomst. 

Nye analyser fra DM viser blandt andet, at privatansatte på overenskomster: 

  • i gennemsnit får 24.000 kroner mere i bruttoløn om året
  • i gennemsnit får arbejdsgiverbetalt pension på omkring 18.000 kroner mere om året
  • har ret til flere betalte fridage, flere betalte barns sygedage, flere betalte omsorgsdage og flere seniordage. 

Større indsats på det private arbejdsmarked 

Overenskomster gør altså en konkret forskel på løn, pension og rettigheder. 

Derfor sætter DM jagten ind på flere overenskomster til vores medlemmer. 

“Vi er meget opmærksomme på, at vi skal sikre gode vilkår for privatansatte. Vi arbejder derfor mere ambitiøst med at styrke organiseringen og overenskomstdækningen på det private arbejdsmarked, så man får skabt den bund, som sikrer, at de privatansatte akademikere også bliver en del af den danske model,” siger forperson for DM, Janne Gleerup. 

DM afdækker allerede løbende privatansatte medlemmers behov og udvikler tilbud om kontrakt- og lønforhandling og afholder kurser og arrangementer målrettet privatansatte. 

Men indsatsen stopper ikke der. DM vil etablere nye og genforhandle eksisterende overenskomster på det private arbejdsmarked. 

Brancher, arbejdspladser og medarbejdere er forskellige. Derfor ser DM konkret på, hvor mulighederne er størst, og hvor medlemmerne selv ønsker en overenskomst, så flere privatansatte akademikere kan få adgang til de løn-, pensions- og arbejdsvilkår, som en overenskomst sikrer.