Spring menu over

Vil du være selvstændig eller freelancer?

Unsplash, Brooke Cagle

Unsplash, Brooke Cagle

Praktiske oplysninger

Tidspunkt 23. januar 2026 09:00 - 12:00
Sted Online
Tilmeldingsfrist 22. januar 2026 - kl. 08:00
Medlemspris Gratis
Pris for andre Kun for medlemmer

Er du nysgerrige på om livet som selvstændig eller freelancer er noget for dig eller er du i den spæde opstart kan denne workshop være noget for dig.

Du kender måske den spirende lyst til at blive selvstændig eller freelancer, der af og til dukker op som en ide i baghovedet? Men som så straks bliver slået ned af tanker som: “Det er alt for usikkert,” og “det er jeg sikkert ikke god nok til.”
Hvad med at lytte til lysten i stedet for bekymringerne? 

Begynd med at melde dig til denne workshop. Her gælder det om at få gjort lysten til handlinger og vi arbejder med, hvordan du bruger tvivlen og usikkerheden konstruktivt.
“Er blevet meget klogere på, hvad jeg kan og ikke kan!”, Tidligere kursist.

Du behøver ikke på forhånd at have en gennemprøvet ide eller et veldokumenteret virksomhedskoncept. Workshoppen er nemlig hovedsageligt tiltænkt dem, der enten er nysgerrige på om livet som selvstændig eller freelancer er noget for dem eller som kun lige er i den spæde opstart.

Vi tager udgangspunkt i Saravathys teori om iværksætteri og kombinerer med øvelser, hvor du arbejder med din idé og får sparring fra de øvrige deltagere.

Oplægsholder

Webinaret afholdes af MA og afvikles af karriererådgiver Kim Gibhart Christensen. 

Afbud

Bliver du forhindret i at deltage, vil vi gerne have dit afbud så hurtigt som muligt, og senest dagen før arrangementet. Dette er af hensyn til planlægning og så en anden kan få glæde af din plads.

Du kan melde afbud på Mit DM

Information om online arrangement

Arrangementet foregår online via Zoom. Du får tilsendt link og adgangskode på den mail, du har registreret hos DM.

Læs om DM’s brug af Zoom

Del artikel:

Seneste nyheder

Se alle nyheder

Akademikerbladet

Akademikerbladet.dk

Genveje