DM’s forperson Camilla Gregersen har valgt ikke at genopstille, når hendes valgperiode udløber ved udgangen af 2024.
Camilla har været forperson i DM siden 2015 og har i den periode stået i spidsen for en markant udvikling og modernisering af DM.
”Vi skylder Camilla en kæmpestor tak for hendes enorme indsats for medlemmerne, for DM og for fagbevægelsen. DM står i dag et helt andet sted end i 2015, hvor Camilla overtog tøjlerne. DM er større, stærkere og mere slagkraftig end nogensinde. Det er i høj grad Camillas fortjeneste,” siger Sune Bach, der er fungerende forperson.
Der er mulighed for medlemmerne til at stille op til valget som forperson og andre politiske bestyrelser i DM. Fristen for at stille op er 25. august 2024. Camilla Gregersen fortsætter som forperson, indtil hendes valgperiode udløber 31. december 2024.
Relateret indhold
DM har valgt nye næstforpersoner
Styrkelse af bibliotekerne: DM har sat gang i en bevægelse
DM Leders forperson bekymret for nyt finanslovsudspil: Vi skal være modstandsdygtige
Offentligt ansat? Nu stiger din løn
DM har fundet ny administrerende direktør
Rasmus Kongsgaard