Ekspertarbejdsgruppen skal undersøge og afdække forhold for demokratiske virksomheder og komme med anbefalinger, der kan fjerne uhensigtsmæssige barrierer og forbedre forholdene for demokratiske virksomheder.
Camilla Gregersen, formand for DM, er blevet udpeget af erhvervsminister Simon Kollerup til den nye ekspertarbejdsgruppe om demokratiske virksomheder.
Demokratiske virksomheder dækker over mange virksomhedstyper og spænder fra Coop Danmark, Nykredit og Arla til nye typer af kooperative konsulenthuse som Analyse og Tal og Flexwerker.
Ekspertarbejdsgruppen skal undersøge og afdække forholdene for demokratiske virksomheder og skal komme med anbefalinger, der kan fjerne uhensigtsmæssige barrierer og forbedre forholdene for demokratiske virksomheder.
DM har siden seneste medlemskongres hvor emnet blev indført i principprogrammet, vedtaget en officiel politik på området og har siden igangsat Danmarks første erhvervsdemokratiske inkubator. Den har nu hjulpet en række kooperative iværksættere på vej.
DM ønsker at fremme de erhvervsdemokratiske virksomhedstyper hvor det er hensigtsmæssigt, da de skaber nye job og innovation.
Flere af de erhvervsdemokratiske virksomhedstyper passer nemlig godt til vidensarbejderes arbejdsform med en vægt på medindflydelse, delegeret ansvar og innovation i arbejde.
Vidensarbejdere er særligt produktive og trives godt i flade hierarkier og netværksbaserede organisationer, hvor deres specialiserede viden kan komme mest smidigt i spil. Demokratisk erhverv handler således om jobskabelse, langsigtet værdi og det gode arbejdsliv.
Demokratiske virksomheder
Regeringen har nedsat en ekspertgruppe, som skal styrke vidensgrundlaget om demokratiske virksomheder i Danmark og komme med konkrete anbefalinger.
Relateret indhold
Ny overenskomst på plads for ansatte i staten
Blandt forsvarspolitik og kommunalvalg skiller én ekspert sig ud: ”Det er mere konkret for folk at læse om aldring”
Fredsforsker er ny på listen over mest citerede eksperter: “Det er et privilegium at få lov til at påvirke debatten”
Arktisforsker blev kimet ned af journalister: ”Til sidst blev jeg nødt til at smide min telefon i vandet fra færgen”
Roger Buch genopstår som valgforsker hvert fjerde år: “I tre måneder er det som at løbe et mediemæssigt maraton”
Foto: Lasse Martinussen