Spring menu over

Infomøde om den nye grænseaftale for jordbrugsteknologer mellem DM DSL og JID

DM

Praktiske oplysninger

Tidspunkt 4. maj 2026 15:00 - 16:00
Sted Online
Tilmeldingsfrist 4. maj 2026 - kl. 12:00
Medlemspris Gratis
Pris for andre Kun for medlemmer

Kom til infomøde hvor DM DSL’s forperson Lars Delfs Mortensen præsenterer den nye grænseaftale for jordbrugsteknologer mellem DM DSL og JID 

DM DSL og JID har i forbindelse med OK26 indgået  aftale om, hvordan overenskomstdækningen for jordbrugsteknologer skal være fremover.  

Aftalen gør det lettere at navigere både som medlem og som tillidsvalgt, for den skaber en tydeligere opdeling i forhold til uddannelsesgrupper og gør det lettere at gennemskue, hvem der dækker hvad – nu, fremover og på tværs mellem kommunale og statslige arbejdsgivere.

Indhold

På dette møde gennemgår vi den aftalte grænsedragning for jordbrugsteknologer, både hvad det betyder hvad betyder det for dig som jordbrugsteknolog ansat i en kommune, for dit medlemskab af DM DSL – men også hvad aftalen betyder for dig, der er tillidsvalgt. 

Form

Mødet afholdes over Teams. Du får mødeinfo med bekræftelse på din deltagelse

Målgruppe

Mødet er forbeholdt for jordbrugsteknologer og tillidsrepræsentanter ansat på det kommunale område.

Afbud

Bliver du forhindret i at deltage, vil vi gerne have dit afbud så hurtigt som muligt, og senest dagen før arrangementet. Dette er af hensyn til planlægning og så en anden kan få glæde af din plads.

Du kan melde afbud på Mit DM

Del artikel:

Seneste nyheder

Se alle nyheder

Akademikerbladet

Akademikerbladet.dk

Genveje