Spring menu over
Driftstatus

Vi oplever driftsforstyrrelser ved tilmelding til arrangementer. Læs mere

Kvindernes Kampdag: DM’s fredagsbar

Kvindernes Kampdag

Praktiske oplysninger

Tidspunkt 6. marts 2026 16:00 - 18:00
Sted Arbejdermuseet Rømersgade 22 1362 København K
Tilmeldingsfrist 6. marts 2026 - kl. 10:00
Medlemspris Gratis
Pris for andre Gratis

Køn er stadig afgørende for vores arbejdsliv, løn og muligheder. DM inviterer til bobler og talk om mål, kampe og sejre

Kvinder har kæmpet for ligestilling og bedre vilkår på arbejdsmarkedet i mere end 100 år. Meget er blevet bedre, og det skal fejres. Men er det nok? Er vi i mål? Tager vi de store sejre for givet? Eller har sejrene givet os nye og andre problemer? 

Vi kender de ærgerlige tal fra ligelønsstatistikkerne og bestyrelseslokalerne, men hvad fylder i vores hoveder og hjerter, når hverdagen, ambitionerne og relationerne skal mødes?

Vi løfter blikket og mødes ved langbordene i Arbejdermuseets festsal til bobler, snacks og et generationsmøde mellem gamle og nye stærke kvindestemmer, der debatterer sejre, nederlag og nye målsætninger:

Hvad har vi opnået? Hvad vil vi forandre?

Program

Historien om den første kampdag: Linda Nørgaard, vicedirektør Arbejdermuseet 

Hvorfor et fagforbund kun for kvinder? Jane Korczak, tidligere næstforkvinde i Kvindeligt Arbejderforbund og 3F

Hvor står kampen i dag? Sabrina Tekle, founder og vært på She Means Business og Zelma Lewerissa,, vært på En Anden Tid

Fakta: Hvor står vi nu? Gine Maltha Kampmann, direktør Tænketanken Equalis 

Generationsmøde: Jane Korczak, Sabrina Tekle, Zelma Lewerissa og Gine Maltha Kampmann 

Afsluttende ord: Janne Gleerup, forperson DM
 
Vi slutter af med fredagsbar, snak og spørgsmål.
 
Moderator: Sabrine Mønsted, DM.

Del artikel:

Seneste nyheder

Se alle nyheder

Akademikerbladet

Akademikerbladet.dk

Genveje