Spring menu over

Medlemsmøde og efterfølgende foredrag om Dagmar Overby - FYSISK

Akademikerhuset

Praktiske oplysninger

Tidspunkt 22. oktober 2026 14:00 - 18:00
Sted DM Peter Bangs Vej 30 2000 Frederiksberg
Tilmeldingsfrist 20. oktober 2026 - kl. 08:00
Medlemspris Gratis
Pris for andre Kun for medlemmer

Netværksgruppen for Pensionerede Biblioteksmedarbejdere inviterer til årligt medlemsmøde med efterfølgende foredrag om Dagmar Overby

På medlemsmødet vil Styregruppen fortælle om arbejdet i Netværksgruppen i det forgangne år og om fremtiden for vores netværk.  

Foredrag om Dagmar Overby 

Efter mødet vil museumsinspektør ved Politimuseet Frederik Strand fortælle om Dagmar Overby – der spiller en central rolle i filmen Pigen med Nålen – Danmarkshistoriens eneste seriemorder, idet hun blev dømt for at have myrdet mindst otte børn.  

Foredraget vil belyse, hvordan denne på alle måder skelsættende kriminalsag blev efterforsket, og hvordan de mange drab var mulige?

Dagmar Overby var på mange måder et produkt af det brutale, industrielle samfund. Historien om Dagmar Overby er altså både en skæbnefortælling om en forarmet kvinde, der endte som 
seriemorder, og historien om det gryende moderne samfund, der voksede frem i begyndelsen af det 20. århundrede. Hør Frederik Strand og bliv klogere på begge dele.

Program

Kl. 14.00 – 15.30 Velkomst og medlemsmøde 
Kl. 15.30 – 16.00 Pause
Kl. 16.00 – 18.00 Foredrag ved museumsinspektør ved Politimuseet Frederik Strand 

Online deltagelse

Ønsker du alt deltage online kan du tilmelde dig her

Afbud

Du bedes melde afbud på Mit DM senest to dage før arrangementets afholdelse, så en anden kan nå at få glæde af din plads.

Del artikel: