Chokolade-alternativer vinder frem over hele verden
Kakaofri chokolade rykker fra pilotprojekter til storskalaproduktioner i disse år. Tyske, britiske og amerikanske virksomheder fermenterer hestebønner, ris og vindruekerner til nye fødevareprodukter, der kan bages, smelte og sætte sig som chokolade.
Kakaoproduktionen er udfordret af klimaforandringer og skrøbelige produktionssystemer i Afrika, hvor hovedparten af verdens kakaoproduktion finder sted.
Det kan du læse meget mere om her:
Klimaforandringer har kastet chokoladen ud i krise – og banet vej for bæredygtige alternativer
Havre og hestebønner forvandles til chokolade-alternativer
Virksomheder, der udvikler kakaofrie alternativer til chokolade gennem fermentering af bl.a. havre, solsikkefrø og hestebønner, vinder frem i Europa og USA i disse år.
Her er fire virksomheder, der er lykkedes med at skabe velsmagende chokolade-alternativer ud fra fødevareindustriens kasserede affald.
ChoViva: Havre og solsikkefrø giver kakaosmag
ChoViva er en kakaofri fødevareingrediens målrettet snackbarer, glasurer og fyld.
Virksomheden bag, Planet A Foods fra Tyskland, laver et chokolade-alternativ med havre og solsikkefrø, som ristes og fermenteres for at genskabe smagen og teksturen af chokolade.
Planet A Foods har indgået partnerskaber med en række store fødevareproducenter, herunder Aldi og Lidl.
I takt med den stigende efterspørgsel på deres alternative chokolade i Europa har virksomheden i år opskaleret produktionen til over 10.000 ton om året.
Voyage Foods: Chokoladealternativ har mia. i ryggen
I USA har startupvirksomheden Voyage Foods fra Californien udviklet et chokolade-alternativ fremstillet af vindruekerner, solsikkeprotein og sheasmør (vegetabilsk fedtstof udvundet af nødderne fra det afrikanske sheatræ).
Voyage Foods har rejst over 260 mia. kr. i investeringer for at skalere sin produktion og levere til fødevareproducenter.
I 2025 åbnede virksomheden en ny produktionsfabrik i Ohio, der har som målsætning at producere 10.000 ton alternativ chokolade om året.
Skarp pris på forsikringer
Som medlem af DM får du op til 27,8 % i rabat på privatforsikringer hos Alm. Brand
Win-Win: Smelter på tungen som ægte chokolade
Den britiske virksomhed Win-Win laver en kakaofrit chokolade-alternativ, der kan smelte, bages og tempereres almindelig chokolade.
Produktet sælges til bagerier og en række fødevarevirksomheder i Storbritannien og EU. Alternativet består af fermenterede korn og bælgfrugter, herunder ris, som efterligner smagen, teksturen og smelte-evnen i ægte chokolade.
Processen bag chokolade-alternativet minder om traditionel chokoladefremstilling og omfatter trin som fermentering og ristning.
Nukoko: Fermentering giver hestebønner chokoladesmag
Britiske Nukoko har udviklet et chokolade-alternativ baseret udelukkende på hestebønner (fava beans), som der bliver høstet ca. en million ton af årligt i Storbritannien.
Ved hjælp af en patenteret fermenteringsteknologi, der efterligner den traditionelle fermentering af kakao, genskaber Nukoko 24 af de i alt 25 centrale smagsstoffer, der findes i ægte chokolade – dog i lidt forskellige koncentrationer.
I slutningen af 2025 indgik Nukoko et samarbejde med den tyske ingrediensvirksomhed Döhler.
Hvornår må noget kaldes ’chokolade’?
En vare må kun kaldes chokolade, hvis den lever op til EU’s produktkrav for kakao- og chokoladeprodukter. Reglerne angiver minimumsindhold af kakao og mælk, samt hvordan varen skal mærkes.
Mørk chokolade
Skal mindst indeholde 35 pct. kakaotørstof i alt – heraf mindst 18 pct. kakaosmør og 14 pct. fedtfrit kakaotørstof. Disse tal er bundlinjen for at bruge navnet ’chokolade’.
Mælkechokolade
Her kræves mindst 25 pct. kakaotørstof og 14 pct. mælketørstof. Dertil mindst 2,5 pct. fedtfrit kakaotørstof, 3,5 pct. mælkefedt og 25 pct. samlet fedt (kakaosmør + mælkefedt).
Hvid chokolade
Må ikke indeholde kakaopulver, men skal mindst have 20 pct. kakaosmør og 14 pct. mælketørstof, heraf mindst 3,5 pct. mælkefedt.
Fyldte produkter
For fyldt chokolade skal selve chokoladeovertrækket udgøre mindst 25 pct. af varens samlede vægt. En ’praline’, altså et stykke chokolade (én mundfuld med fyld), skal bestå af mindst 25 pct. chokolade.