Luisa Siniscalchi og Jonas Juul modtager H.C. Ørsted talentpriser
Foto: ITU og DTU
Jonas Juul og Luisa Siniscalchi er blevet tildelt H.C. Ørsted talentpriserne for 2025, som anerkender unge forskere for deres ekstraordinære bidrag inden for naturvidenskab og teknologi. Priserne uddeles af Selskabet for Naturlærens Udbredelse og fremhæver forskere, der har ydet en bemærkelsesværdig indsats inden for deres respektive felter.
H.C. Ørsted talentprisen er opkaldt efter den danske fysiker og kemiker Hans Christian Ørsted, der er kendt for sin opdagelse af elektromagnetismen. Prisen har til formål at fremme talentfulde unge forskere og støtte deres videre forskning. Modtagerne af prisen udvælges på baggrund af deres videnskabelige præstationer og potentiale til at bidrage til fremtidige gennembrud inden for deres forskningsområder. Prisen inkluderer en pengegave, som forskerne kan anvende til at styrke deres forskningsprojekter og internationale samarbejder.
Luisa Siniscalchi, lektor ved Danmarks Tekniske Universitet (DTU), modtager også H.C. Ørsted talentprisen for sin fremragende forskning inden for kvanteteknologi, hvor hun særligt forsker i kryptografi. Med en ph.d. fra University of Cambridge og tidligere forskningsophold ved Harvard University, har Luisa Siniscalchi specialiseret sig i udviklingen af kvantecomputere og kvantekommunikation. Hendes arbejde har potentiale til at revolutionere informationsbehandling og sikkerhed. Ved DTU leder hun en forskningsgruppe, der arbejder med at udvikle nye kvanteteknologier og anvendelser. Prisen anerkender hendes banebrydende forskning og bidrag til at fremme kvanteteknologiens udvikling.
Jonas Juul, lektor ved IT-Universitetet i København, modtager prisen for sin banebrydende forskning inden for netværksvidenskab. Med en ph.d. i fysik fra Niels Bohr Institutet ved Københavns Universitet og tidligere postdoc ved Massachusetts Institute of Technology (MIT) i USA, har Jonas Juul udviklet nye metoder til at analysere og forstå dynamikken i komplekse netværk. Hans arbejde har betydelige anvendelser inden for epidemiologi, informationsspredning på sociale medier og andre områder. Jonas Juul leder en forskningsgruppe ved IT-Universitetet, der fokuserer på at udvikle algoritmer og modeller til at forudsige og styre netværksadfærd. Prisen anerkender hans innovative tilgang og bidrag til at fremme forståelsen af komplekse systemer.
Begge forskere udtrykker stor taknemmelighed for anerkendelsen og ser priserne som en motivation til at fortsætte deres arbejde med at udforske og forstå de komplekse systemer og teknologier, der former vores verden. Jonas Juul og Luisa Siniscalchi planlægger at bruge prisens midler til at videreudvikle deres forskning og styrke samarbejdet med internationale forskningsinstitutioner.