Medarbejdere i opråb: Massefyringer presser grøn trepart
Ministeriet for Grøn Trepart med Jeppe Bruus (S) i spidsen blev oprettet i august 2024 med ét eneste formål: At sikre en historisk forandring af Danmarks arealer, der bidrager til at indfri 20230-målsætningerne. Nu fyres 130 medarbejderne i en styrelse under ministeriet på grund af faldende bevillinger. Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Opfyldelsen af aftaler i den grønne trepart står til at blive svækket af massefyringer i styrelse, siger tillidsrepræsentanter.
Styrelsen for Grøn Arealomlægning er i fuld gang med at gennemføre historiske forandringer af det danske landskab.
Alligevel har styrelsen valgt at afskedige 130 medarbejdere, og det bekymrer styrelsens medarbejdere.
I en fælles udtalelse fra otte fagforbund sætter tillidsrepræsentanter spørgsmål ved timingen i afskedigelserne, der rammer cirka otte procent af styrelsens medarbejdere.
”Det er bekymrende, hvorvidt opgaver i relation til den grønne trepartsaftale kan gennemføres uden den nødvendige faglige kapacitet”, skriver medarbejderne.
De henviser blandt andet til, at en budgetanalyse kun har koblet en mindre del af afskedigelserne sammen med konkret opgavebortfald.
”Hertil kommer en omfattende organisationsændring. Vi frygter at resultatet fører til et uholdbart arbejdspres og flere sygemeldinger”, skriver medarbejderne.
Samtidig peger medarbejderne på, at der er ”meget store forventninger” til en hurtig implementering af aftalerne i den grønne trepart.
”Det kræver, at der er medarbejdere, som sørger for at lave miljøvurderinger, foretage jordfordeling og sikre at regler bliver overholdt. Samtidig skal der fortsat udbetales tilskud, implementeres ny målrettet regulering af kvælstof, laves naturovervågning og håndteres problemer med ulve”, skriver tillidsrepræsentanterne.
Styrelse: Vi skal arbejde mere effektivt
Ifølge ledelsen i Styrelsen for Grøn Arealomlægning kan styrelsen trods afskedigelserne fortsat godt overholde forpligtelserne i den grønne trepart.
”For at få mest muligt ud af de færre midler, bliver der dog brug for at arbejde mere effektivt og prioritere skarpere. En del af løsningen er at udnytte de fordele, der følger af, at opgaverne nu er samlet i én styrelse”, skriver styrelsen på sin hjemmeside.
Ifølge organisationen Landbrug & Fødevarer (L&F) vil de holde øje med, om staten ”lægger samme helhjertede indsats i treparten” som L&F.
”Vi kommer til at følge udviklingen i Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø tæt og vil som altid sige det klart og forståeligt, hvis vi ser tegn på bureaukratiske barrierer eller øget sagsbehandlingstid hos myndighederne”, siger viceformand Martin Hjort Jensen ifølge Maskinbladet.
Ifølge Styrelsen for Grøn Arealomlægning skyldes afskedigelserne faldende bevillinger samt regeringens statslige arbejdsprogram, der også medfører afskedigelser i andre ministerier.
Blandt andet skal Miljø- og Ligestillingsministeriet afskedige 33 medarbejdere i departementet og 27 medarbejdere i Miljøstyrelsen.