Vil politikerne investere i et bedre psykiske arbejdsmiljø?
Det psykiske arbejdsmiljø skal have langt højere prioritet i den kommende valgperiode, mener DM. Her giver to politikere deres bud på, hvordan presset på mange akademikere kan mindskes.
Stress, og udmattelse præger hverdagen for mange af landets akademikere.
Det viser en undersøgelse, som 1.258 af DM’s medlemmer har svaret på i juni sidste år.
Her svarede størstedelen af de adspurgte også, at de ikke kan finde balance mellem deres arbejds- og fritidsliv.
Derfor bør den kommende regering investere massivt i tiltag, der kan styrke det psykiske arbejdsmiljø på det danske arbejdsmarked.
Sådan lyder det fra DMs forperson Janne Gleerup i et opslag på LinkedIn i forbindelse med, at der blev udskrevet Folketingsvalg.
Vi har spurgt Sigurd Agersnap fra SF og Sólbjørg Jakobsen fra Liberal Alliance, hvad de synes om tiltaget, og hvorfor psykisk arbejdsmiljø er vigtigt at få på dagsordenen.
Synes du, at der skal investeres massivt i psykisk arbejdsmiljø?
Sigurd Agersnap (SF)
“Jeg er enig i, at der skal investeres meget mere i det psykiske arbejdsmiljø. Når Mette Frederiksen har stået og snakket om arbejdskraft som den nye valuta, så er det vildt ikke at have øje for, at der er 55.000 årligt, der går ned med stress, og 200.000 danskere, der har en høj stressscore. Stress og psykisk pres på arbejdet er en af de største folkesygdomme og en af de største udfordringer for vores arbejdsmarked.”
Sólbjørg Jakobsen (LA)
"Der er bestemt et problem i, at der er for mange, der er sygemeldte på grund af det psykiske arbejdsmiljø. Der hvor jeg ser den største politiske opgave, er på de offentlige arbejdspladser, for her er der en overrepræsentation i forhold til sygemeldinger. Det har vi politisk et direkte ansvar for at ændre. Men i forhold til at sikre et godt arbejdsmiljø for sine ansatte, så ser jeg det først og fremmest som en virksomhedsopgave. Det er noget, arbejdsgiveren skal tage ansvar for.
Det nytter ikke noget, at vi har et arbejdsmarked, som skriger på arbejdskraft, og når det så får arbejdskraften, er de ikke sikret et godt arbejdsmiljø. Nogle steder har man et godt arbejdsmiljø, hvor medarbejderne trives, og der mener jeg ikke, at man skal bruge skattekroner."
Hvad skal der konkret gøres?
Sigurd Agersnap (SF)
“Først og fremmest skal der investeres i en langt skrappere opfølgning. Der skal ikke være virksomheder, hvor man gentagende gange har sygemeldinger. Derudover skal der investeres i et sikkerhedsnet for dem, der bliver syge, samt at man har nogle rettigheder, når man vender tilbage - en tilbagevendningsplan.
Der er også en masse man kan gøre for de offentlige arbejdspladser. Noget af det, der er vigtigst, er selvbestemmelse og fleksibilitet. Der er meget stor forskel i vores samfund om, om man har et arbejde, man er nødt til at indrette familielivet rundt om, eller om man har både familie og arbejdsliv, hvor begge dele kan tilpasses hinanden. I mange offentlige jobs har man slet ikke den fleksibilitet, og man har heller ikke meget selvbestemmelse, og det er vi nødt til at give dem. Der er også nødt til at være bedre mulighed for at hjemmearbejde i de jobs, hvor man normalt er bundet til en arbejdsplads.”
Sólbjørg Jakobsen (LA)
"Det varierer efter, hvad behovet er. Nogle steder, er det ledelsesansvaret, der ikke bliver løftet godt nok, og her bør arbejdstilsynet være inde over. Det er vigtigt for mig at understrege, at den politiske opgave primært ligger på offentlige arbejdspladser, men det er grundlæggende arbejdsgivers ansvar at sikre et godt arbejdsmiljø. Derfor bør man kigge på, hvorfor arbejdsmiljøet på den konkrete arbejdsplads er dårligt."
Hvorfor er det vigtigt at investere i det psykiske arbejdsmiljø?
Sigurd Agersnap (SF)
“Arbejdet er ikke sundt af sig selv i sin natur. Det fysiske arbejdsmiljø har haltet gevaldigt, og det er man heldigvis kommet til livs med investeringer i arbejdsmiljø og hårdere regler for det. Men nu halter det psykiske arbejdsmiljø totalt efter. Tempoet er for højt, og man har ikke nok mulighed for at holde fri. Når der er så mange mennesker, der bliver syge af det psykiske arbejdsmiljø, og vi har et arbejdsmarked, der virkelig lider under, at det psykiske pres er for hårdt, så er det et kæmpe samfundsråb.”
Sólbjørg Jakobsen (LA)
"Folk skal ikke blive syge af at gå på arbejde. Det tror jeg, at alle kan enes om. Og så er der også et økonomisk perspektiv i det. Hvis vi vil have et samfund, der er så veldrevet som muligt, så er det en økonomisk omkostning, at medarbejderne bliver syge af at gå på arbejde. Det er vigtigt med fokus på det psykiske arbejdsmiljø på arbejdspladserne, men man skal passe på med at sige, at det er en politisk opgave at sikre, at der er et godt arbejdsmiljø i samtlige virksomheder, for så bliver virksomgederne frataget det ansvar, de har."
Her er de fem tiltag, DM vil have fokus på i en ny regering
- Invester massivt i psykisk arbejdsmiljø
- Rul kandidatreformen tilbage
- Lemp stigningen i folkepensionsalderen for alle lønmodtagere
- Bedre vilkår for studerende
- Styrk de demokratiske rum