Akademikerbladet
Accepter cookies for at dette indhold vises korrekt.
Etableringsordninger for vidensiværksættere, messeforberedelse, markedsføring. Med en lang række workshops hele ugen sætter DM og MA fokus på iværksætteri.
Freelancere og selvstændige, der ønsker at få et arbejdsfællesskab med andre akademikere, kan nu leje sig ind hos DM. Opdatering: DM udbyder ikke længere leje af kontorpladser.
Magisterbladets redaktør gennem godt 12 år, Mogens Tanggaard, fratræder den 1. september. Fra samme dato bliver Liv Alfast Kretzschmer ny redaktør.
Regeringen tørrer sit ansvar over for de ledige af på dagpengekommissionen, mener Ingrid Stage. Hun kritiserer samtidig LO’s top for at acceptere regeringens stejle kurs på dagpengeområdet.
Et alvorligt angreb på en folkeskolelærers ytringsfrihed har fået DM´s Professionshøjskoleundervisere til at fare i blækhuset
De akademiske fagforbund ønsker genoptjeningsperioden til dagpenge halveret nu. Bliver kravet ikke effekturet før en ny finanslov, skal ydelserne forbedres.
Behandlingen af sager om arbejdstilladelse i Grønland har været for langvarig. Det erkender Udlændingestyrelsen, efter at Magisterbladet skrev om historiker Tilo Krause, som blev dømt for at overtræde loven.
For første gang kortlægges det psykiske arbejdsmiljø for det akademiske arbejdsmarked.