Spring menu over

En vild historie om at hjælpe medlemmer i knibe

Camilla Gregersen, formand i DM
Del artikel:

På det seneste har flere medier skrevet om, at tre medlemmer af DM er blevet narret i et DR-program - trods det gode ry, som DR ellers har. De sidste tre uger har DM derfor lagt stort engagement i sagen, og det er der flere grunde til:

For det første skal DM være en relevant og nærværende fagforening, når medlemmerne kommer i knibe i deres arbejdsliv. Også når det ikke handler om, at de er blevet fyret. I den konkrete sag stillede de tre medlemmer op for at formidle deres viden i kraft af deres arbejde. Der skal vi som fagforening bakke dem op, hvis de bliver udsat for noget groft, som tilfældet har været i denne sag. I kan se her, hvad en af personerne oplevede:

”Interviewet er en af de absolut mest ubehagelige situationer, jeg nogensinde har været i i mit 35-årige liv. Og undervejs siger jeg også, at jeg har lyst til at afbryde interviewet. Det er der ingen, der reagerer på; hverken Ellen eller kameramanden siger noget. Så jeg får indtrykket, at det simpelthen ikke er en mulighed. For hvis de i forvejen har en agenda om at udstille mig, hvordan kan de så ikke få det til at se ud, hvis jeg stormer ud i vrede? Så jeg bliver siddende, afmægtig og angstfyldt, og forsøger det bedste jeg kan at forholde mig til angreb og fælder formuleret som lukkede spørgsmål.”

Den oplevelse er endda inden, at medlemmet senere finder ud af, at der er løjet overfor ham, og at DR vil udsende programmet, selv om han trygler dem om ikke at sende det.

I den konkrete sag har medlemmerne haft et stort behov for hjælp fra DM.

Som tillidsvalgte kender I sikkert også en situation, hvor der er nogen, der er kommet gevaldig i klemme. Og der synes jeg absolut, at vi skal hjælpe medlemmerne bedst muligt. Med stort set alle kreative midler.

Den anden grund til, at vi som fagforening er gået ind i sagen, er, at sagen også handler om, at vi skal sætte viden i spil i samfundet. Det har vi en kongresbeslutning om, og den prøver jeg så ofte som muligt at udmønte i praksis. Derfor har vi en interesse i, at alle medlemmer trygt kan stille op i medierne og berige hele samfundet med deres viden og faglighed.

Når røgen lige har lagt sig lidt, håber jeg, at vi kan bruge sagen til at flage, at vi skal forsvare viden og faglighed. Det er nemlig ikke kun i denne sag, at begge dele er under pres. Det samme gør sig gældende i andre brancher og blandt andre faggrupper, fx blandt vores medlemmer ude i kommunerne.

En af vores seneste undersøgelser viser desværre, hvordan medlemmernes faglighed undermineres til fordel for politiske ønsker. Hele 42 pct. af vores kommunalt ansatte medlemmer oplever ofte eller indimellem, at fagligt begrundede indstillinger tilsidesættes af politiske hensyn.

Det kan gå ud over medarbejdernes trivsel og kvaliteten af de beslutninger, der træffes, men det opleves som, at der er en manglende respekt for vores medlemmers faglighed. Selvfølgelig skal der kunne træffes beslutninger i byrådet, der går imod embedsværkets indstillinger, men det er et skråplan, hvis embedsmændene end ikke kan få lov til at fremlægge deres faglige vurderinger upåvirket, så beslutningerne kan træffes på et oplyst grundlag af viden, fakta og faglighed. 

Som tillidsvalgte er I helt uundværlige, når det kommer til at tage de vigtige snakke i hverdagen med kolleger og ledelser om, hvordan fagligheden er udfordret. Det er kun ved at blive ved med at tage kampen og bakke hinanden op, at vi kan genopbygge respekten for viden og faglighed.

Tak for at I er der, og god kampgejst ude på arbejdspladserne ønskes I, så medlemmerne kan opleve, at faglig organisering er relevant. Det ved jeg, at I gør et stort arbejde for i det daglige. Mange, mange tak for det!

Bedste hilsner

Camilla Gregersen
Formand i DM