Gå til sidens indhold

Bestyrelsen for landsklubben

Universitetslærerlandsklubbens bestyrelse er sammensat af repræsentanter fra lokalklubberne (repræsentationsområder), og vælges blandt klubbernes medlemmer for en 2-årig periode.

Formand

Olav W. Bertelsen
Aarhus Universitet
Telefon: 20 58 61 20
Mail: olavb@cs.au.dk

Næstformand

Janne Gleerup
Roskilde Universitet
Telefon: 29 39 61 26
Mail: gleerup@ruc.dk

Ordinære medlemmer

Alexandra E. Møller Holsting
Syddansk Universitet
Telefon: 60 19 00 39
Mail: aholsting@hotmail.com

Anders Hay-Schmidt
Københavns Universitet
Telefon: 28 75 72 60
Mail: ahay@sund.ku.dk

Anders Milhøj
Københavns Universitet
Telefon: 23 96 29 18
Mail: anders.milhoj@econ.ku.dk

Bjarne Bøgeskov Andresen
Københavns Universitet
Telefon: 28 96 39 83
Mail: andresen@nbi.ku.dk

Brian Arly Jacobsen
Københavns Universitet
Telefon: 26 33 88 38
Mail: brianj@hum.ku.dk

Ida Juul
Aarhus Universitet
Telefon: 32 96 01 75
Mail: juul@edu.au.dk

Irene Shim
Danmarks Tekniske Universitet
Telefon: 24 27 44 55
Mail: shim.jacobsen@gmail.com

Lars Bo Gundersen
Aarhus Universitet
Telefon: 61 72 12 71
Mail: fillg@cas.au.dk

Niels E. Poulsen
GEUS – De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland
Telefon: 25 21 55 49
Mail: niels.e.poulsen@youmail.dk

Ole G. Busck
Aalborg Universitet
Telefon: 60 61 82 40
Mail: oleb@plan.aau.dk

Peter Birkelund Andersen
Københavns Universitet
Telefon: 30 13 13 47
Mail: peterba@hum.ku.dk

Peter W. Thulstrup
Københavns Universitet
Telefon: 31 12 60 51
Mail: pwt@chem.ku.dk

Sebastian Frische
Aarhus Universitet
Telefon: 29 89 85 25
Mail: sfri@biomed.au.dk

Suppleanter

Frands Schjøth
GEUS – De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland
Telefon: 60 67 83 71
Mail: fsc@geus.dk

Jørgen Leisner
Københavns Universitet
Telefon: 60 27 91 74
Mail: jorgenleisner@yahoo.dk

Simon Kristensen
Aarhus Universitet
Telefon:28 67 45 60
Mail: sik@math.au.dk

Thomas Vils Pedersen
Københavns Universitet
Telefon: 28 76 43 17
Mail: vils@math.ku.dk

Opdateret 17/04/2019