Til indhold

Det Kongelige Bibliotek

Diamanten Eksteriør 1200X800

Som medlem af DM og Magistrenes a-kasse får du adgang til eksklusive arrangementer, live-talks og foredrag på Det Kongelige Bibliotek – helt gratis.

DM og Magistrenes a-kasse er partner og sponsor for Det Kongelige Biblioteks kulturnetværk for studerende, StudentsOnly!. For dig som medlem af DM og og Magistrenes a-kasse betyder det, at du får adgang til eksklusive arrangementer, live-talks og foredrag – helt gratis. Arrangementerne er forbeholdt studerende, men du er også velkommen som færdiguddannet.

Vi opdaterer løbende siden, når der er nye arrangementer. Til hvert arrangement får vi tildelt et antal billetter, som du som medlem af DM og og Magistrenes a-kasse kan få adgang til ganske gratis. ​Normalprisen på billetterne ligger mellem 65-125 kroner.

Billetterne plejer hurtigt at blive solgt, så du skal ikke vente for længe med at bestille din billet til et af arrangementerne.

Log ind på MitDM og få dine gratis billetter

Læs mere (kræver login)

Kommende arrangementer, som du som DM & MA-medlem kan få gratis billetter til:

 

John Elkington (UK) i samarbejde med Mette Østergaard

Oplev entreprenør John Elkington til en samtale om hans nye vision for en bæredygtig kapitalisme – en kapitalisme, der er egnet til at imødekomme det 21. århundredes udfordringer.

Han er blevet kaldt ”bæredygtighedens gudfar” og ”en evangelist for virksomheders sociale og miljømæssige ansvar længe før det kom på mode”. Igennem sin lange karriere har Elkington kredset om et centralt emne: Hvordan kan vi forme et økonomisk system, der kan skabe vækst på en ansvarlig og bæredygtig måde?

Dato: Torsdag den 25. maj kl. 19:30-21:00.

 

International Forfatterscene: Jan-Werner Müller i samtale med Rune Lykkeberg

Jan-Werner Müller er noget af det tætteste, vi i dag kommer på en idéhistorisk superstjerne. Til juni kan han opleves i en talk om de kræfter, der vrider vores demokrati frem og tilbage i dag.

Mød Jan-Werner Müller i samtale med Rune Lykkeberg på International Forfatterscene om demokrati, populisme og om, hvordan vi skal acceptere uvisheden som en grundsøjle i vores demokrati.

Dato: Tirsdag den 6. juni kl. 19:00-20:30.

 

Nej-klubben: Et opgør med kvinders karrierehæmmende opgaver på arbejdspladsen

Hvorfor ender “ikke-forfremmende” lorteopgaver stort set altid på de kvindelige medarbejderes bord? Det har forfatterne bag bogen ‘Nej-klubben’ undersøgt, og til denne talk vil to af forfatterne give deres bud på, hvad vi kan gøre ved den manglende ligestilling.

Mød Lise Vesterlund og Brenda Peyser og hør dem fortælle om de vigtige ændringer, man selv kan lave som medarbejder, og hvilke større forandringer, der er krævet fra arbejdspladserne side. For ubalancen efterlader kvinder overbebyrdede og skader samtidigt virksomhederne, der mister indtægter, produktivitet og ikke udnytter deres medarbejderes talenter.

Dato: Mandag den 2. oktober kl. 19:00-20:30.

Få din gratis billet til et af arrangementerne her

Gå til MitDM

Tidligere arrangementer:

 

Kunsten og kulturens verdensmål - en samtalerække

Hvordan bryder vi den kulturelle ulighed og får kunsten ud i alle afkroge af samfundet – og gør den tilgængelig for alle? I årets første arrangementsrække, stillede vi skarpt på kunstens rolle, hvad gør den ved mennesker og hvorfor den mangler sit eget verdensmål. Over to arrangementer tog vi, sammen med Det Kgl. Biblioteks Studens Only!-netværk og i samarbejde med Hansen & Ersbøll Agenda, del i et nyt live-format, der satte kunstens rolle på dagsordenen.  

På de to events kunne du bl.a. møde Michael Thouber (direktør for Kunsthal Charlottenborg), Pernille Rosendahl (sanger og sangskriver), Kasper Holten (teaterchef) og Zenia Stampe (politolog og medlem af Folketinget for Det Radikale Venstre), og vores egen forperson for DM Camilla Gregersen, der tilsammen forsøgte at samle nogle konkrete delmål til det manglende og hypotetiske 18. verdensmål: kunstens. Moderator for begge events var Lotte Hansen, administrerende direktør for konsulentbureauet Hansen & Ersbøll Agenda.

Nåede du ikke at deltage?

Gense arrangementerne om Kunstens Verdensmål lige her.

 

Chimamanda Ngozi Adichie (NG) i samtale med Moussa Mchangama (14. juni 2022)

Chimamanda Ngozi Adichie har et anmelderrost forfatterskab bag sig, og tog verden med storm med Americanah (2013) og En halv gul sol (2006, da. 2015), der begge har modtaget prestigefyldte priser. Adichies TED Talk We Should All Be Feminists er set mere en 6 mio. gange og udgivet som bog.

Nåede du ikke at deltage? 

Gense arrangementet her.

 

Townhall Meeting: Statsminister Mette Frederiksen og formand for Europa-Parlamentet Roberta Metsola

Europa, hvad nu? Krisehåndtering fra klima til krig og migration.

Kan EU forene sine grønne ambitioner med energisikkerhed og miljøbeskyttelse? Hvor skal Europa placere sig i den nye geopolitiske arkitektur? Og hvordan kan Unionen håndtere stigende migrationspres?

Hvis du vil vide, hvor EU er på vej hen frem mod Europa-Parlamentsvalget i 2024, så deltag i arrangementet og hør statsminister Mette Frederiksen i samtale med formanden for Europa-Parlamentet Roberta Metsola. Der vil være mulighed for at stille spørgsmål fra salen.

Arrangementet er lavet i samarbejde med Tænketanken Europa.

Dato: Onsdag den 26. april 2023 kl. 15-15:45.

DM

Er du ikke medlem?

Som medlem af DM får du adgang til alle DM's kontante medlemsfordele og en lang række faglige fordele.

Meld dig ind