Vi deler viden om, erfaringer fra og interesse for forlagsbranchen.
Hvem kan være med?
Du skal have erfaring med forlagsbranchen for at være med. Der er to veje ind i netværket:
- Du arbejder i forlagsbranchen i dag.
- Du er ved at være færdig med for eksempel et sprog- eller litteraturstudie på universitetet og har allerede erfaring med forlagsbranchen gennem studiejob eller praktik.
Hvad skal vi sammen i netværket?
Netværkets primære ressource er deltagernes viden og erfaringer, så der vil være et stærkt fokus på videndeling. Udover videndeling om faglighed og branche, vil vi søge at skabe et fortroligt rum, hvor der er plads til karriereovervejelser og intern sparring om også de svære ting på jobbet.
Hvordan kommer det til at fungere i praksis?
Vi holder fysiske møder i Storkøbenhavn suppleret med online-møder. Alle byder ind og deltager aktivt på møderne. Netværket har desuden en facebook-gruppe, hvor vi kan gemme filer, billeder, osv.
Vil du være med?
Der er 20 pladser i netværket. Hvis du vil være med, så udfyld formularen herunder, så vender vi tilbage til dig. Har du spørgsmål, så kontakt DM Netværk.