Gå til sidens indhold

Valg i DM

Valget er afsluttet

Det var muligt at stemme fra den 22. oktober og frem til den 7. november.

Valgprotokol

Valgprotokollen vedrører de valg, der er blevet afholdt under valgkomitéens opsyn i efteråret 2018. Det drejer sig om følgende valg:

  • Formandsvalg
  • Valg til hovedbestyrelsen i DM Offentlig
  • Valg til hovedbestyrelsen i DM Viden
  • Valg til hovedbestyrelsen i DM Privat
  • Valg til hovedbestyrelsen i DM Ledere
  • Valg til hovedbestyrelsen i DM Studerende
  • Valg til sektorbestyrelsen for DM Offentlig
  • Valg til sektorbestyrelsen for DM Privat
  • Valg til sektorbestyrelsen for DM Ledere
  • Valg til sektorbestyrelsen for DM Studerende
  • Valg til Landsklubben for selvstændige og freelancere
  • Valg til Landsklubben for Professionshøjskoler og Erhvervsakademier
  • Valg til bestyrelsen for Pensionistsektionen

Udfor de enkelte kandidaters navne ved de respektive valg findes betegnelserne ”V” og ”S”. ”V1” betyder, at den pågældende kandidat er valgt som første kandidat på listen, ”V2” som anden kandidat og så fremdeles. "S1" betyder, at vedkommende er første suppleant, ”S2” anden suppleant og så fremdeles.

Kolonnerne med tal viser kandidatens personlige stemmer (første kolonne) og – i de tilfælde hvor det er relevant – kandidatens samlede antal stemmer efter fordelingen af listestemmer (anden kolonne). Fordelingen af listestemmer er sket i henhold til de kommunale valgregler. Begrebet ”fordelingstal” angiver det antal stemmer, der skal til for at opnå et mandat på en given liste.

I tilfælde af stemmelighed mellem to kandidater på samme liste har valgkomitéen afgjort deres indbyrdes placering ved lodtrækning.

Valg af formand

Formandsvalget er afgjort ved fredsvalg. Camilla Gregersen er således fortsat formand for DM fra 1. januar 2019 og tre år frem. 

Den nye hovedbestyrelse per 1. januar 2019

  • Anders Christian Rasmussen
  • Anders Henning Simonsen
  • Andreas Bech
  • Anna Petrea Thomsen
  • Anne Bisgaard Pors
  • Bjarke Friborg
  • Camilla Gregersen
  • Claudia Hage
  • Dorthe Carina Friis Petersen
  • Emil Hee Stenstrup
  • Erik S. Christensen
  • Gregers Pedersen
  • Helle Idland
  • Janne Gleerup
  • Julia Bjerre Hunt
  • Lotte Bjerrum Køie
  • Mette Sejerup Rasmussen
  • Nina Louise Hallgren
  • Olav Wedege Bertelsen
  • Ronja Rosa Ravnskov
  • Sine Jensen
  • Thomas Vils Pedersen
  • Tommy Dalegaard Madsen

Stemmetal og mandatfordeling fremgår af valgprotokollen.

Download valgprotokol

  • Valg til sektorbestyrelsen for DM Offentlig

    Til sektorbestyrelsen for DM Offentlig vælges op til 16 bestyrelsesmedlemmer og op til otte suppleanter

    Afgjort ved fredsvalg

    De Offentlige

     
    Anne Bisgaard Pors V1
    Anders Christian Rasmussen V2
    Andreas Bech V3
    Mette Sejerup V4
    Gregers Petersen V5
    Dorthe Carina Friis Pedersen V6
    Mia Vinkelman V7
    Elisabeth Rafael Kreutzfeldt V8
    Sune Bach V9
    Karina Heuer Bach V10
    Carsten Jensen V11
    Tina Nørgaard Andersen V12
    Emma Teresa Nielsen V13
    Kristina Wagner Røjen V14
    Nynne Meyn Christensen V15
    Henrik Tarp Bang V16
    Else Thousig S1
    Nikolaj Rostgaard S2
    Margit Johansen S3
    Karen Sørensen S4
    Viktor Harder S5
    Karin Bente Hjortshøj Pedersen S6
    Carsten Lauge Pedersen S7
  • Valg til sektorbestyrelsen for DM Privat og selvstændige

    Til sektorbestyrelsen for DM Privat og selvstændige vælges 15 medlemmer og op til otte suppleanter. Sektorens seks medlemmer af hovedbestyrelsen samt førstesuppleanten for disse er fødte medlemmer af sektorbestyrelsen (i oversigten markeret med ”VX”). Desuden udpeges ét af sektorbestyrelsens medlemmer af Landsklubben for Selvstændige og Freelancere. Til fordeling var derfor otte pladser i sektorbestyrelsen samt otte suppleantpladser.

    Da opstillingsformen for listen var sideordnet, er der ikke sket fordeling af listestemmer.

    Resultat

    DM Privat og Selvstændiges fællesliste, sideordnet opstilling, 110 listestemmer.

    DM Privat og Selvstændiges fællesliste, sideordnet opstilling

      110 listestemmer
    Julia Bjerre Hunt VX 61
    Anne-Marie Borritz V6 18
    Pernille Grue S3 11
    Sine Jensen VX 45
    Bjarke Friborg VX 47
    Tayo Lil Andreasen S1 13
    Helle Idland VX 53
    Lotte Bjerrum Køie VX 77
    Kristian Bruun Andersen V2 35
    Christina Maria Wodtke S5 9
    Anne Helbo Jespersen S2 11
    Ronja Mannov Olesen V4 20
    Anne Bøgh Fangel S4 11
    Jan Nejdl Rasmussen S8 4
    Karina Willumsen V7 16
    Fatma Tounsi V3 33
    Rune Skov Fey VX 15
    Claudia Hage VX 33
    Eva Trein Nielsen S7 6
    Lars Trudsø V1 48
    Troels Juel V5 19
    Taina Hvidlykke S6 8
    Lea Brith Grummisgaard Friedberg V8 15

    Grundet stemmelighed har valgkomitéen trukket lod mellem Pernille Grue, Anne Bøgh Fangel og Anne Helbo Jespersen om placering på listen.

  • Valg til sektorbestyrelsen for DM Ledere

    Sektorbestyrelsen for DM Ledere består af op til ti medlemmer.

    Da opstillingsformen for listen var sideordnet, er der ikke sket fordeling af listestemmer.

    Resultat

    DM Leder, sideordnet   9 listestemmer
    Nina Louise Hallgren V1 39
    Bo Vestergård Madsen V5 9
    Kirse Junge-Stevnsborg V3 12
    Katrine Louise Nygaard Hansen V4 11
    Lene M. Krabbesmark V2 17
    Katrine Bærentzen V8 7
    Birgith Sloth V7 7
    Anne-Mette Wehmüller V6 7
    Gitte Bruun Jensen V9 5
    Benedicte Christiansen S1 3
    Nadia Bech Koppel 10 5

    Grundet stemmelighed har valgkomitéen trukket lod mellem Birgith Sloth, Anne-Mette Wehmüller og Katrine Bærentzen samt mellem Nadia Bech Koppel og Gitte Bruun Jensen om placering på listen.

  • Valg til sektorbestyrelsen for DM Studerende

    Sektorbestyrelsen for DM Studerende består af op til 11 medlemmer og op til fire suppleanter. Sektorens tre medlemmer af hovedbestyrelsen (i listen markeret med ”VX”) er fødte medlemmer af sektorbestyrelsen. Der var derfor otte pladser i sektorbestyrelsen til fordeling.

    Resultat

    DM Studerendes fællesliste, sideordnet opstilling   6 listestemmer
    Ronja Rose Ravnskov VX 46
    Kristian Hougaard Frederiksen V7 2
    My Martinussen V1 36
    Olivia Freiesleben Frier V5 8
    Maria Graversgaard Jørgensen V2 30
    Thomas Bæk Kristensen V8 1
    Emma Hjerrild Bech V6 5
    Benjamin Emil Foyn Iversen Lausten V4 13
    Maja Black V3 15
    Udenfor liste  
    Anna Petrea Thomsen VX
    Emil Hee Stenstrup VX
  • Valg til landsklubben for selvstændige og freelancere

    Landsklubben består af fem medlemmer og to suppleanter.

    Opstillingsformatet til dette valg var ikke listebaseret, men kandidatbaseret. Der har således ikke været listestemmer til fordeling.

    Resultat

    Kandidater    
    Anne Tang Thomsen V4 10
    Bjørn Petersen V5 7
    Charlotte Andreasen Vilsholm V2 12
    Helle Idland V1 27
    Henrik Morell S1 5
    Isabelle K. Littau S2 2
    Jan Kjær Andersen V3 10
    Johnny Frost Klausen   1

    Grundet stemmelighed har valgkomitéen trukket lod mellem Jan Kjær Andersen og Anne Tang Thomsen om placering på listen.

  • Valg til landsklubben for professionshøjskoler og erhvervsakademier

    Landsklubbestyrelsen består af 11 medlemmer.

    Resultat

    Den Tværfaglige liste, sideordnet opstilling, seks mandater

        31 listestemmer
    Tommy Dalgaard Madsen V1 110
    Erik Lomstein V4 28
    Helle Juel Johansen V3 33
    Jimmy Krab V2 39
    Helle Waagner V5 26
    Jens Eistrup V6 13
    Totalt stemmetal:   280

    Læreruddannelsen, andre professionsuddannelser og EVU/FOU, sideordnet opstilling, 5 mandater, 21 listestemmer

    Anders Henning Simonsen V2 43
    Susanne Hilde Bang-Larsen V3 33
    Inge Regnarsson V1 58
    Karen Drejer V5 28
    Käte Akselsen S1 25
    Henning Westphael V4 30
    Totalt stemmetal:   238
  • Valg til bestyrelsen for pensionistsektionen

    DM’s pensionistsektion består af fem medlemmer og to suppleanter.

    Opstillingsformatet til dette valg var ikke listebaseret, men kandidatbaseret. Der har således ikke været listestemmer til fordeling.

    Resultat

    Erik Pill Christensen   44
    Eva Nørreslet V2 87
    Henrik A. Nielsen V3 68
    Ingelise Vadont S1 53
    Jørgen Eie Christensen V5 58
    Klaus Jachobsen   7
    Poul Brinch Madsen V4 60
    Povl Johannes Høyer V1 91
    Søren Alfred Schneider S2 51